Poslovil se je Vladan Mladenović, ki ga mlajši nogometni navdušenci morda malce slabše poznate. Njegov življenjepis pa pravi, da je slovenski nogomet izgubil velikega človeka.
Tik pred novim letom, 30. decembra 2024, je v 88. letu starosti umrl legendarni nogometaš in trener Vladan Mladenović, ki je v slovenskem nogometu pustil izredno globok pečat.
Rodil se je 17. januarja 1937 v Beogradu, kjer se je najprej kalil v mladinski šoli Crvene zvezde. Toda v prvi polovici petdesetih let 20. stoletja je imela Zvezda res vrhunsko ekipo, za katero so igrali Rajko Mitić, Dragoslav Šekularac, Ivan Toplak in drugi velikani. Ker je uvidel, da bo konkurenca v napadu prehuda, je leta 1956, star rosnih 19 let, prestopil v Budućnost iz Titograda.
V prvoligašu iz črnogorske prestolnice je igral dve leti, nato pa se je pred sezono 1958/59 vrnil v rodno mesto in podpisal za OFK Beograd. Romantiki so takrat ravno izpadli iz prve zvezne lige, a so se ekspresno vrnili in naslednja tri leta je Šerpica, kot so ga klicali soigralci, spet igral na najvišjem nivoju jugoslovanskega nogometa.
Leta 1962 je imel več mikavnih ponudb, med drugim ga je želel tudi zagrebški Dinamo, toda Mladenović se je odločil, da bo kariero nadaljeval pri novopečenem drugoligašu Olimpiji. To je bila usodna odločitev, ki je zaznamovala preostanek njegovega življenja, saj se je ustalil v Sloveniji, ki je postala njegov dom.
Za Olimpijo, ki se je ravno vrnila iz slovenske lige nazaj na zvezni nivo, je bil izkušeni 25-letni prvoligaški igralec izreden ulov. Takoj je pokazal, kakšna okrepitev je. Na prvem uradnem nastopu, v pokalu proti Kopru na Bonifiki, je takoj dosegel hat-trick, nato pa je zabil dva gola tudi na svojem prvem ligaškem nastopu, ko je za Bežigradom v prvem krogu druge zvezne lige zahod pred 7000 gledalci z 2:0 padel Šibenik. Vsega skupaj je v sezoni 1962/63 na 30 drugoligaških tekmah dosegel 14 golov, še osem pa jih je prispeval v pokalu.
V legendarni sezoni 1964/65, ko je Olimpija pokorila drugo zvezno ligo in se vrnila med elito, je odigral le štiri tekme, saj je moral oktobra v vojsko. Moštvu se je spet priključil šele marca 1966, ko je bil ljubljanski klub že prvoligaš. Za svoj prvi prvoligaški gol v dresu Olimpije ne bi mogel izbrati bolj eminentnega nasprotnika: zadel je namreč za Bežigradom proti Crveni zvezdi, na spektakularni tekmi, ki se je pred 15.000 gledalci končala s 3:3.
Za Olimpijo je v prvi ligi igral tudi v sezoni 1966/67, ki pa je bila njegova zadnja. Poslovil se je v zadnjem krogu, 2. julija 1962, ko je Olimpija za Bežigradom pred 12.000 gledalci z 1:0 premagala Hajduk. Odšel je v viško Svobodo, kjer je zaključil aktivno kariero. "Odkar je prenehal igrati Mladenović, pravijo ljubljanski navijači, je Olimpija brez duše moštva," je v enem od svojih legendarnih esejev zapisal Marjan Rožanc.
Za Olimpijo je Mladenović v petih letih odigral 102 uradni tekmi in dosegel 37 golov. V prvi zvezni ligi je v dresu Olimpije vknjižil 29 tekem in dosegel pet golov.
Leta 1968 je v kranjskem Triglavu začel svojo štiri desetletja dolgo trenersko kariero. Vodil je številne slovenske klube, delal pa je tudi v nogometni šoli Olimpije. V začetku osemdesetih je bil trener šišenske Ljubljane in je odločilno vplival na nadaljnjo kariero mladega Srečka Katanca. Iz Olimpije so namreč prišli po nekaj najbolj nadarjenih mladincev Ljubljane, vendar med tistimi, ki so jih izbrali, ni bilo Katanca. Mladenović je rekel, da če ne vzamejo tudi Katanca, jim ne da nobenega. In tako je v Olimpijo prišel eden največjih slovenskih nogometašev vseh časov.
V trenerski karieri je vodil ogromno slovenskih klubov, med drugim tudi Gorico, Koper in ajdovsko Primorje. Najgloblji pečat je pustil pri novogoriškem klubu, ki ga je vodil v treh različnih obdobjih in ki je bil obenem tudi njegov zadnji klub.
Svojo zadnjo tekmo je vodil 28. oktobra 2009 na Ptuju, ko sta se domača Drava in Gorica razšli z 1:1. Zadetka sta dosegla Milan Osterc za Goričane in mladi Rok Kronaveter za Ptujčane. V drugi minuti sodnikovega dodatka je moral sodnik Sašo Habjanič odpiskati konec, ko je opazil, da ima Mladenović na klopi zdravstvene težave. Legendarni trener je doživel infarkt in so ga morali z rešilcem nemudoma odpeljati v bolnišnico.
Trdoživi Mladenović je kasneje povsem okreval, toda v nogomet se ni več vrnil. Odzivi na novico o njegovi smrti samo potrjujejo kako cenjen je bil v slovenskem nogometu in kako veliko mu je dal, tako v vlogi hitronogega napadalca kot tudi trenerja in pedagoga.
Naj počiva v miru.